У теперішній час особливої актуальності набуває захист авторських прав. Україна, як європейська країна, не стоїть осторонь від подібних тенденцій, і захист авторських прав стоїть не на останньому місці в нашій країні
Боротьба з порушеннями авторських і патентних прав в Україні на законодавчому рівні
Боротьба з порушеннями авторських прав знаходиться всередині юридичної поля в Україні. Ще в 1993 році Верховна Рада прийняла Закон про охорону прав на відкриття або корисну модель. І протягом останніх років законодавство в цій сфері тільки поліпшувався.
У той же час не можна не сказати, що все так безхмарно. Зростає кількість судових позовів від громадян і юридичних осіб, до яких вони змушені вдаватися у зв'язку з порушеннями їхніх законних прав в інтернеті або в будь-яких інших місцях.
Практика судового захисту авторських прав і захисту прав інтелектуальної власності в цілому поки різнопланова. У законодавчому полі України поки немає роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України по цій темі. І незважаючи на те, що Вищий господарський суд такі роз'яснення випустив в 2012 році, усталеної позиції у судів немає, що тягне за собою різнопланові рішення, які вищі інстанції судів часто відправляють назад в першу інстанцію.
У зв'язку з цим важливу роль відіграє досудове врегулювання спорів, пов'язаних із захистом авторських прав.
Згідно з п. 1 ст. 28 Закону України N 3769-XII від 23.12.93 «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» (далі – Закон про охорону прав), права власності на винахід виникають з моменту публікації відомостей про видачу патенту на цей винахід чи корисну модель. Після цього права власника охороняються законом.
У той же час існує ще багато законів, що дозволяють забезпечити захист авторських прав у тій чи іншій частині. Наприклад:
- Про авторське право і суміжні права;
- Про охорону прав на промислові зразки;
- Про охорону прав на знаки для товарів і послуг;
- захист від недобросовісної конкуренції;
і багато інших.
Захист авторських прав
Як і говорилося раніше, досудовий захист авторських прав є дуже актуальним в нашій державі. В юридичній практиці власнику авторських або інтелектуальних прав належать всі права на винахід, корисну модель, твір і т.д. За автором презюмуються його права, і вони враховуються при необхідності.
Однак з розвитком соціальних мереж, файлообмінників і т.д., інтелектуальні права почали порушуватися повсюдно. Немає нічого простішого, ніж скопіювати частину чийогось твору і вставити в своє. Тому постає питання: як захистити авторські права громадянина або юрособи.
В Адміністративному кодексі України є дві статті, що забезпечують захист авторських прав в інтернеті. Це ст.ст. 164-17 і 164-18. Згідно з цими статтями, відповідальність настає навіть у неповнолітнього, який розміщує на своєму сайті чужі пісні, музику, книги і т.д., права на які йому ніхто не передавав. Однак порушення і розгляд справи про адміністративне правопорушення – процес довгий. Набагато простіше і зручніше працювати з групами підтримки сайтів, які дотримуються політики захисту авторських прав. Часто достатньо одного листа до дирекції соцмережі для того, щоб незаконний вміст сторінки був видалений.
Так само непогану можливість дає заборона на використання інтелектуального продукту або патентованого винаходу, моделі. Така заборона може бути накладена відповідно до ст. 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права». У зв'язку з тим, що авторські права на книгу, музичний твір виникають з моменту його створення, заборона вступає в силу негайно. Ну а потім залишається тільки домогтися виконання заборони.
Сильно впливає на захист авторських прав і ст.ст. 176-177 УК України, якими регламентовано склад злочину і міра покарання при порушенні авторських прав. На підставі цих статей злочинця можна і треба залучати до відповідальності за подібні діяння.
У той же час власник прав на винахід, твір або будь-який інший суб'єкт права, що захищається законом, може делегувати право на використання твору якійсь конкретній особі або особам. В такому разі порушення авторського права не відбувається.
Тому краще всього до застосування репресивних дій не доводити. Найоптимальнішим виходом з даної ситуації буде вирішення питання про припинення незаконного використання або про делегування авторських прав в досудовому порядку. Без порушення адміністративних і кримінальних справ. У такому випадку, якщо з порушником вдасться домовитися, то вигідно буде обом сторонам.
Тому краще всього до застосування репресивних дій не доводити. Найоптимальнішим виходом з даної ситуації буде вирішення питання про припинення незаконного використання або про делегування авторських прав в досудовому порядку. Без порушення адміністративних і кримінальних справ. У такому випадку, якщо з порушником вдасться домовитися, то вигідно буде обом сторонам.
Якщо ж домовитися мирно не виходить, тоді необхідно застосування до порушника регламентованих законом заходів, на підставі яких можна притягнути до відповідальності особу, яка незаконно використовує те, що йому не належить.
Захист прав на торгову марку, торговий знак.
Також важливим об'єктом захисту в юридичному полі України є торговельна марка, торговий знак. Що таке захист прав на торгову марку або торговий знак. Це законодавча заборона всім третім особам використовувати торгову марку (торговий знак) для маркування та подальшого продажу своєї продукції. Для того, щоб торговий знак або торгова марка стали об'єктом охорони, їх треба зареєструвати в патентному відомстві України – Укрпатенті. Така реєстрація діє на всій території країни і накладає обмеження на використання як такої марки, так і схожих марок з різним ступенем змішування. Наприклад, кросівки фірми ABIBAS теж будуть контрафактом. За допомогою реєстрації торгової марки або знаку в Укрпатенті, власник отримує державний захист прав інтелектуальної власності, тому що згідно зі ст. 420 ЦК України до прав інтелектуальної власності відносяться в т.ч. і «комерційні (фірмові) найменування, торгові марки (знаки для товарів і послуг)».
Після реєстрації відомості про торговельну марку або знак необхідно внести до митного реєстру України, що не дозволить поставляти на територію країни контрафактну продукцію. Якщо ж контрафакт виробляється на території України, то в рамках досудової процедури порушника необхідно сповістити про те, що він порушує права на торгову марку, знак, або про те, що відбувається порушення патентних прав. У разі, якщо порушник продовжує виробляти контрафактну продукцію, необхідно звертатися в судові або правоохоронні органи.